#Inne

Co to jest płyta OSB?

Płyta OSB jest coraz częściej wybieranym materiałem budowlanym wykorzystywanym zarówno w budownictwiem, jak i w meblarstwie. Skrót ten jest niezwykle znany, ale mało kto potrafi go rozwinąć i będzie wiedział, jak powstała tego typu płyta drewnopochodna. Pełna nazwa płyty OSB pochodzi z języka angielskiego i oznacza Oriented Strand Board.

Płyta OSB stworzona została w późnych latach 70-tych, jako skutek uboczny rozszerzenia zastosowania tak zwanych płyt waflowych. Materiał ten różni się od innych produktów pochodzących z drewna. Jego długie paski drewna (z których jest stworzony) są ułożone strategicznie, a nie losowo. Stąd właśnie wzięła się nazwa płyty – pasma są “zorientowane” jako całość, a nie rozrzucone bez ładu.

Producenci płyt OSB prześcigają się w opracowywaniu różnych, własnych produktów w taki sposób, aby odpowiadały one skali wydajności. Chcą mieć bowiem pewność, że ich płyta OSB będzie mocna, wielofunkcyjna, jednolita i do tego łatwa w obróbce. Płyty drewnopochodne OSB dostępne są w różnych rozmiarach. Najpopularniejszym jest od 6 milimetrów do 18,5 milimetrów. Płytę OSB można jednak zamówić na indywidualny wymiar.

Do produkcji płyt OSB wykorzystywane są tak zwane drzewa rosnące szybko i w sposób zrównoważony, między innymi: topola osika, sosna żółta południowa i przeróżne mieszane gatunki twardego drewna. Proces produkcji tego materiału rozpoczyna się od cięcia kłód na pasma. Następnie pasma są suszone, porządkowane i pryskane woskiem oraz środkami wiążącymi. Aby odpowiednio uformować płyty OSB, uzyskane pasma są również grupowane w duże arkusze i poddawane ciśnieniu i wysokiej temperaturze.

Płyta OSB stała się niezwykle modna i wykorzystywane na szeroką skalę. Powstała jako produkt właściwie o takim samym celu i funkcji jak dotychczas popularna sklejka. To sprawiło, że płyty OSB i sklejki zaczęły konkurować ze sobą na rynku. Zarówno sklejka, jak i płyta OSB są mocne, trwałe i długowieczne, dzięki czemu nie trzeba się martwić o porównanie wydajności w tym obszarze.

Jednak należy upewnić się, aby wybrać odpowiednią klasę każdego z tych materiałów. Wybrana klasa powinna zapewnić zdolności wodoodporne. Płyta OSB ma niestety tendencję do pęcznienia na krawędziach w kontakcie z wodą lub wilgocią, jednak w porównaniu ze sklejką wciąż jest bardziej na nią odporna.

Co to jest płyta OSB?

Gdzie szukać inspiracji na zdjęcia?