#Fotografia

Fotografowanie opuszczonych miejsc.

Jeśli fotografujemy opuszczone miejsca zajmujemy się tak zwanym Urbexem. Zazwyczaj fotografowie lub artyści odwiedzają takie miejsca, muszą one być zamknięte lub ogrodzone płotem, ale zawsze nikogo w nich nie ma. Niegdyś zapewne były to placówki, w których tętniło życie.

Urbex.

Urbex to inaczej Urban exploraton co znaczy eksploracja opuszczonych miejsc. Chodzi w tym o zwiedzanie i robienie fotografii w dość nietypowych miejscach, ponieważ odciętych od cywilizacji i zamkniętych , tak żeby ludzie nie mogli wchodzić. Zazwyczaj są to miejsca z wieloletnią tradycją, które zostały opuszczone lub miejsca przeznaczone do rozbiórki, które mogą posiadać w sobie ciekawe pomieszczenia z pewna historią. Celem takiej eksploracji jest nie tylko zrobienie ciekawej fotografii w opuszczonym miejscu ale również poznanie tego miejsca i jego historii. Najczęściej takie opuszczone miejsca są bardzo zniszczone, możemy zaobserwować wyłamane drzwi, powybijane okna, różne graffiti na ścianach i śmieci porozrzucane w samym obiekcie naszej eksploracji.

Niebezpieczeństwo

Fotografia takich opuszczonych miejsc jest niezwykle niebezpieczna. Liczne niebezpieczeństwa występują w takich miejscach, takie jak: zapadające się schody, niestabilna podłoga czy zapadające się dachy. Urbex jest uważany za bardzo niebezpieczna pasję, niejednokrotnie tacy ludzie ryzykują życiem lub zdrowiem żeby zrobić fascynującą fotografie takiego opuszczonego miejsca. Aby eksploracja danego miejsca była choć trochę bardziej bezpieczna trzeba zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt taki jak maski i pochłaniacze chroniące drogi oddechowe, okulary ochronne a nawet liny i czekany.

Motyw przewodni fotografii opuszczonych miejsc.

Bardzo trudno jest określić konkretny motyw przewodni. Jednakże najczęściej fotografowane opuszczone miejsca to szpitale, stare obiekty wojskowe, opuszczone budynki mieszkalne, elewatory zbożowe, parki rozrywki czy bardzo stare pałacyki. Miejsca te stają się jeszcze bardziej atrakcyjne jeśli zostały opuszczone w pośpiechu, przez co zostało w nich dużo mebli czy rzeczy codziennego użytku takiego jak naczynia, ubrania czy różne małe drobiazgi należące do dawnych właścicieli. Im starsze miejsce i bardziej zaawansowany stan jego rozkładu tym miejsce jest ciekawsze.

Fotografia opuszczonych miejsc w Polsce.

W Polsce istnieje bardzo dużo grup zajmujących się Urbexem. Miłośnicy eksploracji wrzucają swoje fotografie na różne fora społecznościowe i dzielą się informacjami na temat danego opuszczonego miejsca. Piszą tam o systemach ochrony, sposobach wejścia do danego miejsca i potencjalnych zagrożeniach jakie mogą nas spotkać po wejściu do obiektu.
Mogłoby się wydawać, że jest to mała społeczność niezbyt często dzieląca się swoimi fotografiami, jednak wbrew pozorom jest to bardzo zżyta społeczność, która wrzuca fotografie i opisuje swoje przeżycia naprawdę często.

 

Fotografowanie opuszczonych miejsc.

Tajemnicze sesje zdjęciowe

Fotografowanie opuszczonych miejsc.

Fotografia jako hobby.