Głośniki bezprzewodowe: głośniki Bluetooth kontra Wi-Fi

Głośniki bezprzewodowe: Bluetooth, a Wi-Fi

Co to jest Bluetooth i jak głośniki Bluetooth wypada w porównaniu z głośnikami Wi-Fi?
Głośniki bezprzewodowe są szeroko stosowane do odtwarzania muzyki w całym domu za naciśnięciem jednego przycisku. Głośniki te mogą odbierać sygnał audio za pomocą Bluetooth lub Wi-Fi. Jak to działa i jak wypada w porównaniu pod względem jakości dźwięku?

Jakie są różnice między głośnikami bluetooth i wi-fi? Krótka odpowiedź brzmi: zarówno głośniki Bluetooth, jak i głośniki Wi-Fi kompresują pliki danych w różny sposób, aby odtwarzać muzykę na głośniku. Ostatecznie głośniki Wi-Fi mogą być używane w dowolnym miejscu sygnału Wi-Fi; media strumieniowe za pomocą internetu; używaj wielu głośników z jednym inteligentnym urządzeniem; i zazwyczaj brzmią lepiej niż obecne głośniki Bluetooth na rynku.

Zasięg i wygoda Bluetooth i Wi-Fi

Zarówno Wi-Fi, jak i Bluetooth to standardowe funkcje większości inteligentnych urządzeń, ale działają na różne sposoby.

Głośnik Bluetooth można natychmiast połączyć z urządzeniami, ale musi znajdować się w niewielkiej odległości, więc korzystanie z urządzenia podłączonego do głośnika jest trudniejsze.

Bluetooth został pierwotnie stworzony do wysyłania małych sygnałów na niewielkie odległości, takich jak myszy bezprzewodowe, telefony i klawiatury. Co najwyżej sygnał z urządzenia inteligentnego może znajdować się w odległości do 30 stóp, ale bardziej realistycznie, tylko 15 stóp od odbiornika.

Dzięki tym głośnikom korzystasz z multimediów z samego urządzenia inteligentnego, co oznacza, że korzystanie z nich może zostać przerwane przez użycie źródła, takiego jak rozmowy telefoniczne lub dźwięki tła w aplikacjach.

Głośniki Wi-Fi opierają się tylko na sile sygnału Wi-Fi i mogą być sterowane przez większość inteligentnych urządzeń znajdujących się w tej samej sieci. Głośniki Wi-Fi łączą się z jednym głównym systemem, co pozwala na podłączenie wielu głośników w celu odtwarzania muzyki w całym domu.

W takim przypadku inteligentne urządzenia sterują głośnikami, ale muzyka jest wysyłana z Twojej kolekcji muzycznej lub przesyłana strumieniowo z Internet u. Oznacza to, że rozmowy telefoniczne lub inne aplikacje nie zakłócają odtwarzania muzyki.

Jakość dźwięku i jak to działa

Przy wyborze głośników, których chcesz użyć, liczy się przede wszystkim jedna rzecz: jakość dźwięku. Prawie na całym świecie głośniki Wi-Fi mają lepszą jakość dźwięku niż głośniki Bluetooth.

Bluetooth kompresuje dane bardziej niż głośniki Wi-Fi. Chociaż Bluetooth ma wersję wysokiej rozdzielczości (HD), tylko niektóre urządzenia obsługują tę nową technologię, w tym słuchawki i głośniki bezprzewodowe oraz tylko niektóre smartfony i tablety.

W przeciwieństwie do głośników obsługujących tylko Bluetooth, głośniki Wi-Fi mają sposób na kompresję plików danych, która nie powoduje utraty jakości dźwięku. Dzięki temu te głośniki mogą odtwarzać pliki o wysokiej rozdzielczości (Hi-Res), które są plikami audio o najwyższej dostępnej jakości.