Zdjęcia robione telefonem.

Zdjęcia wykonywane przez aparat w telefonie.

Do zrobienia profesjonalnych zdjęć nie potrzebujemy wcale profesjonalnej lustrzanki ani nawet aparatu, ponieważ aparaty w naszych telefonach, telefony są coraz bardziej przystosowywane żeby robić coraz lepsze zdjęcia, są już na tyle dobre i ciągle ulepszane, tak żebyśmy mogli robić zdjęcia podobne do tych profesjonalnych, tak jakby były robione na profesjonalnym sprzęcie.
Jednak jeśli chcemy zrobić dobre zdjęcie telefonem, żeby później mogło być wpuszczone w Internet trzeba pamiętać o kilku ważnych rzeczach.

Dobra pozycja.

Tak, żeby nasze zdjęcia telefonem były ładne powinniśmy uchwycić na zdjęciach choć odrobinę otoczenia, zbyt ograniczony kadr nie wygląda naturalnie. Przy dobrym pozycjonowaniu zdjęcia powinniśmy je podzielić na 9 równych kwadratów, punkty przecięcia tych kwadratów są mocnymi punktami na których zawsze skupia się wzrok, w naszych telefonach mamy możliwość włączania i wyłączenia siatki co bardzo pomoże nam w zrobieniu dobrego zdjęcia.
Nowoczesne telefony umożliwiają nam również włączenia siatki w trakcie obrabiania zdjęcia, dzięki czemu możemy obracać i przesuwać zdjęcie tak żeby jego najważniejsze punkty znalazły się na linach przecinających żeby były w centrum naszego widoku.

Kompozycja światła.

Światło odgrywa kluczowa role podczas robienia zdjęć aparatem w telefonie. Im więcej naturalnego światła na naszych zdjęciach tym lepiej, fotografia nabiera wtedy ostrości i głębi kolorów. Jednak zdecydowanie za ostre światło może popsuć ujęcie zrobione na zewnątrz. Fotografowanie w pełnym słońcu jest niewskazane, a najlepsza pora na robienie zdjęć jest wschód lub zachód słońca, gdy słonce jest nisko nad linią horyzontu i koloruje niebo na niespotykane i piękne odcienie, czerwieni, różu, fioletu i żółci.

Aplikacje i filtry.

Dobry aparat w telefonie wyposażony jest w przydatne tryby fotografowania, aplikacje edytory oraz filtry. Dzięki czemu możemy dowolnie zmieniać zdjęcia. Zmieniać ich kontrast, oświetlenie, stopień zaciemnienia, ostrość, nasycenie a nawet kolory. Aplikacje takie są bardzo intuicyjne w obsłudze, łatwo możemy jakiś filtr ustawić za pomocą suwaków i przycisków a jak cos nam się nie spodoba jednym ruchem możemy anulować jakiś wybrany przez nas, wcześniej zastosowany filtr lub wszystkie zmiany jakie wprowadziliśmy.

Czerpanie inspiracji od innych

Internet pełen jest zdjęć innych osób, od których możemy czerpać inspiracje i pomysły na własne zdjęcia. Warto obserwować różne blogi fotograficzne w Internecie, żeby podejrzeć jakich filtrów czy aplikacji używają inni ludzie do pięknej obróbki swoich zdjęć, i wzorować się na nich tak aby i nasze zdjęcia zapierały dech w piersiach.

Dbaj o obiektyw

Bardzo ważnym elementem pięknych zdjęć jest odpowiednie dbanie o obiektyw w naszym telefonie. Nie możemy liczyć na dobre zdjęcie jeśli obiektyw jest brudny, zakurzony, porysowany lub widnieją na nim odciski palców. Musimy pamiętać aby obiektyw regularnie czyścić, na przykład używając miękkich ściereczek z mikro fibry.