Intuicyjne sposoby na dobrą kompozycję w fotografii

Nie ma jasnych zasad, jeśli chodzi o to, jak powinieneś komponować swoje zdjęcia. W końcu, kto lubi zasady? Chyba tylko twój szef w pracy? Istnieje jednak kilka wskazówek, których możesz użyć, aby poprawić kompozycje swoich zdjęć – dla biznesu także. Fotografia wizerunkowa to często poszukiwana usługa.

Przede wszystkim musimy zdefiniować, co rozumie się przez kompozycję. Kompozycja określa, w jaki sposób różne elementy w scenie są umieszczone w kadrze. Jak wspomniałem, nie są to twarde i bezwarunkowe zasady, ale zalecenia. Jednak wiele z nich jest używanych w sztuce od tysięcy lat i naprawdę pomagają osiągnąć bardziej atrakcyjne efekty. Odkryłem, że zwykle mam jedną lub więcej z tych zaleceń w głębi mojej podświadomości, kiedy ustawiam kadr, by wykonać na przykład portret biznes owy.

Coraz częściej właśnie zamówienia spływają, od ludzi których z powodów zawodowych interesuje fotografia biznesowa Cena, jaka płacą za fachowe i artystyczne podejście jest dla nich niewielkim obciążeniem, a w zamian otrzymują coś bezcennego. Urealnione własne wyobrażenie jako człowieka sukcesu.

Zaczniemy od prawdopodobnie najbardziej znanej techniki kompozycji.

Zasada trójpodziału

Właśnie powiedziałem ci, że nie ma twardych zasad, jeśli chodzi o kompozycję. Ale pierwszą rzeczą, o której napiszę, jest zasada tzw. trójpodziału. Zasada ta jest bardzo prosta. Podziel ramkę na 9 równych prostokątów, 3 w poprzek i 3 wzdłuż. Wielu producentów aparatów faktycznie włączyło możliwość wyświetlania tej siatki w widoku na żywo. Zapoznaj się z instrukcją obsługi aparatu, aby dowiedzieć się, jak włączyć tę funkcję. Z nią sesja biznesowa pójdzie gładko.

Chodzi o to, aby umieścić ważny element sceny wzdłuż jednej lub więcej linii, lub przecięcia linii. Mamy naturalną tendencję do umieszczania głównego motywu na środku. Umieszczenie go poza centrum za pomocą reguły naszej częściej doprowadzi do bardziej atrakcyjnej kompozycji.

Wyśrodkowana kompozycja i symetria

Teraz gdy zaleciłem, abyś nie umieszczał głównego obiektu na środku kadru, zalecę, abyś zrobił dokładnie odwrotnie! Są chwile, kiedy obiekt w środku kadru działa bardzo dobrze. Symetryczne sceny są idealne do wyśrodkowanej kompozycji. Świetnie wyglądają w kwadratowych ramkach.

Pierwszy plan i głębokość

Uwzględnienie zainteresowania pierwszym planem w scenie to świetny sposób na dodanie do niej głębi. Zdjęcia mają charakter 2D. Włączenie ciekawego pierwszego planu do kadru jest jedną z kilku metod, aby nadać scenie bardziej zbliżony charakter do 3D.

Ramka w ramce

Włączenie ramki z ramką to kolejny skuteczny sposób wyświetlania głębi w scenie. Poszukaj elementów, takich jak okna, łuki lub zwisające gałęzie, aby sfotografować scenę. Ramka niekoniecznie musi otaczać całą scenę, aby była skuteczna.

Linie wiodące

Linie wiodące pomagają poprowadzić widza przez obraz i skupić uwagę na ważnych elementach. Jako linie prowadzące możesz użyć dowolnej drogi, ściany lub wzorów.

Przekątna i trójkąty

Często mówi się, że trójkąty i przekątne dodają dynamicznego napięcia do zdjęcia. Co rozumiemy przez napięcie dynamiczne? Może to być trudne wyjaśnienie i może wydawać się nieco pretensjonalne. Spójrz na to w ten sposób, poziome linie i pionowe linie wskazują stabilność. Jeśli zobaczysz osobę stojącą na płaskiej, poziomej powierzchni, będzie ona wydawać się dość stabilna. Umieść tę osobę na pochyłej powierzchni, a będzie ona mniej stabilna. To wizualnie tworzy pewien poziom napięcia. Nie jesteśmy przyzwyczajeni do przekątnych w naszym codziennym życiu. Podświadomie oferują niestabilność. Włączenie trójkątów i przekątnych do naszych zdjęć może pomóc w stworzeniu poczucia dynamicznego napięcia.

Włączenie trójkątów do sceny jest szczególnie skutecznym sposobem na wprowadzenie napięcia dynamicznego. Trójkąty mogą być rzeczywistymi trójkątnymi obiektami lub dorozumianymi.

Szablony i tekstury

Istoty ludzkie naturalnie przyciągają wzory. Są atrakcyjne wizualnie i oferują harmonię. Wzory mogą być wykonane przez człowieka jako seria łuków lub być naturalne, jak płatki na kwiecie. Włączenie szablonów do zdjęć jest zawsze dobrym sposobem na stworzenie przyjemnej kompozycji. Mniej regularne tekstury mogą być również bardzo przyjemne dla oka.

Reguła notowań nieparzystych

W świecie fotografii z pewnością istnieje wiele szans, ale zasada niezgody jest zupełnie inna. Reguła zakłada, że obraz jest bardziej atrakcyjny wizualnie, jeśli istnieje Nieparzysta liczba przedmiotów. Teoria sugeruje, że parzysta liczba elementów w scenie odwraca uwagę, ponieważ widz nie jest pewien, na kim skupić swoją uwagę. Nieparzysta liczba elementów jest postrzegana jako bardziej naturalna i łatwiejsza dla oka. Szczerze mówiąc, myślę, że jest wiele przypadków, w których tak nie jest, ale z pewnością ma to zastosowanie w niektórych sytuacjach.

Wypełnij ramkę

Wypełnienie ramki obiektem, pozostawiając niewiele miejsca wokół niego, może być bardzo skuteczne w niektórych sytuacjach. Pomaga to całkowicie skupić widza na głównym temacie bez rozpraszania uwagi. Pozwala także widzowi odkrywać szczegóły przedmiotu, które nie byłyby możliwe, gdyby zostały sfotografowane z większej odległości. Wypełnienie ramki jest często wykonywane z silnym zbliżeniem do obiektu, dzięki czemu można przyciąć elementy obiektu. W wielu przypadkach może to prowadzić do bardzo oryginalnej i interesującej kompozycji.

Zostaw negatywną przestrzeń

Po raz kolejny całkowicie zaprzeczam sobie. W ostatnim zaleceniu powiedziałem, że wypełnienie ramki działa dobrze jako narzędzie kompozycyjne. Teraz powiem ci, że robienie czegoś wręcz przeciwnego jest również dobre. Pozostawienie dużej ilości pustej lub negatywnej przestrzeni wokół obiektu może być bardzo pomocne. Stwarza to poczucie prostoty i minimalizmu. Podobnie jak wypełnienie kadru, pomaga widzowi skupić się na głównym temacie bez rozpraszania uwagi.

Prostota i minimalizm

W ostatnim punkcie widzieliśmy, jak pozostawienie negatywnej przestrzeni wokół głównego tematu może stworzyć poczucie prostoty i minimalizmu. Sama prostota może być potężnym narzędziem kompozycyjnym. Prostota często oznacza robienie zdjęć z nieskomplikowanymi tłami, które nie odwracają uwagi od głównego obiektu. Możesz także stworzyć prostą kompozycję, powiększając część obiektu i koncentrując się na konkretnym szczególe.

Wyizoluj temat

Używanie płytkiej głębi ostrości do izolowania obiektu jest bardzo skutecznym sposobem na uproszczenie kompozycji. Używając szerokiej przysłony, możesz rozmazać tło, które w przeciwnym razie mogłoby odciągnąć cię od głównego obiektu. Jest to szczególnie przydatny sposób robienia portretów.

Zmień swój punkt widzenia

Większość zdjęć jest usuwana z poziomu oczu. Zmiana kąta może być sposobem na stworzenie bardziej interesującego i oryginalnego ukazania znanego tematu. Często widziałem fotografów przyrody, w szczególności leżących w błocie na brzuchach, aby uzyskać idealne ujęcie.

Poszukaj specjalnych kombinacji kolorów
Używanie samego koloru jest często pomijanym narzędziem kompozycyjnym. Teoria kolorów jest bardzo dobrze znana grafikom i projektantom wnętrz. Niektóre kombinacje kolorów dobrze się uzupełniają i mogą być bardzo imponujące wizualnie.

Reguła przestrzeni

Reguła przestrzeni odnosi się do kierunku, w którym obiekty na zdjęciu są skierowane w bok lub poruszają się w dowolnym kierunku. Na przykład, jeśli fotografujesz jadący samochód, w kadrze przed samochodem powinno być więcej miejsca niż z tyłu. Oznacza to, że w kadrze jest miejsce na ruch samochodu.

Reguła od lewej do prawej

Istnieje teoria, że czytamy obraz od lewej do prawej w taki sam sposób, jak czytamy tekst. Z tego powodu zakłada się, że każdy ruch przedstawiony na zdjęciu powinien odbywać się od lewej do prawej. Wszystko to jest bardzo dobre, ale zakłada, że widz, na przykład w kraju Europejskim, czyta tekst od lewej do prawej. Ale wiele języków jest czytanych od prawej do lewej, na przykład Arabski. Szczerze mówiąc, Widziałem wiele fantastycznych zdjęć, które płyną od prawej do lewej.

Elementy równowagi w scenie

W pierwszym samouczku omówiliśmy regułę trójki. Oznacza to oczywiście, że często umieszczamy Główny obiekt zdjęcia z boku ramki wzdłuż jednej z pionowych linii siatki. Czasami może to prowadzić do braku równowagi w scenie. Może pozostawić rodzaj pustki w pozostałej części kadru.

Aby temu zaradzić, możesz skomponować ujęcie, włączając mniejszy przedmiot na drugą stronę kadru. To równoważy kompozycję, nie zwracając zbytniej uwagi na główny temat Zdjęcia.

Sąsiedztwo

Mapowanie jest bardzo potężnym narzędziem kompozycyjnym w fotografii. Dopasowanie odnosi się do włączenia dwóch lub więcej elementów do sceny, które mogą kontrastować ze sobą lub uzupełniać się nawzajem. Oba podejścia mogą działać bardzo dobrze i odgrywać ważną rolę w umożliwieniu fotografii opowiadania historii.

Złote trójkąty

Kompozycja złotych trójkątów działa bardzo podobnie do reguły trójpodziały. Zamiast siatki prostokątów podziel ramkę na ukośną linię biegnącą od jednego rogu do drugiego. Następnie dodajemy jeszcze dwie linie z innych rogów do linii ukośnej. Dwie mniejsze linie odpowiadają dużej linii pod kątem prostym. To dzieli ramę na rząd trójkątów. Jak widać, ten sposób układu pomaga nam wprowadzić element napięcia dynamicznego, o którym dowiedzieliśmy się wcześniej. Podobnie jak w przypadku reguły trzeciej, używamy linii (trójkątów w tym przypadku), aby pomóc nam umieścić różne elementy w scenie.

Złoty podział

Co to jest złota proporcja? Cóż, w rzeczywistości jest to bardzo proste. Dwie wielkości są w tzw. złotym stosunku, jeśli ich stosunek jest taki sam jak stosunek ich sumy do większej z dwóch wielkości.

Na koniec

Uważa się, że metoda kompozycji złotej spirali istnieje od ponad 2400 lat, która została opracowana w starożytnej Grecji. Jest szeroko stosowany w wielu rodzajach sztuki, a także w architekturze jako sposób na tworzenie estetycznych kompozycji. Był szczególnie dobrze wykorzystywany w sztuce renesansu.