Najczęściej popełniane błędy przez fotografów

Pośród młodych adeptów fotografii można zauważyć wiele powtarzających się błędów. Bardzo szybko można zauważyć błędy u osób, które się nie rozwijają. W tym wpisie znajdziesz najczęściej spotykane błędy u początkujących fotografów.

Odważny fotograf-gadżeciarz

Planowany jest wyjazd w góry. Odważny fotograf-gadżeciarz wpadł na pomysł, aby kupić go trzy dni przed wyjazdem. Przecież obsługa aparatu jest banalnie prosta i kilka dni na pewno wystarczy. Robisz zdjęcia podczas wycieczki, wracasz do domu ze zdjęciami. Później okazuje się, że są fatalnej jakości. Dlaczego tak się stało? Ponieważ wcześniej wspomniany fotograf-gadżeciarz prawdopodobnie nie znał za dobrze swojego aparatu i jego możliwości. Nie wystarczy kupić dobry sprzęt i robić zdjęcia na domyślnych ustawieniach. Typowe dla fotografa-gadżeciarza jest zabieranie na każdy wyjazd dużo obiektywów, rybich oczek czy specjalnych filtrów, z czego połowa nie jest wyjmowana z plecaka. Aby zrobić dobre zdjęcie, nie trzeba nosić ze sobą tony sprzętu. Zadbaj także o ostre robienie zdjęcia, bo nasz bohater najwyraźniej nie opanował do końca, co należy zrobić, aby uzyskać ostre zdjęcie.

Fotograf zanudzacz

Robienie zdjęć wszystkiemu i wszystkim nie jest dobrym pomysłem, zwłaszcza jeśli nasze poczynania mają oglądać znajomi i rodzina. Urządzając domowy pokaz zdjęć, należy wybrać najlepsze ujęcia i dopiero się nimi chwalić. Sytuacja jest gorsza, gdy zdjęcia są zbyt ciemne i nie wiesz jak sobie poradzić z tym w trybie manualnym. Tryb automatyczny rozwiąże problemy tylko na chwilę, ponieważ wciąż nie będziesz wiedział jak robić zdjęcia w trybie manualnym. Podczas robienia krajobrazu Twój horyzont zawsze jest w środku? No cóż, tak nie powinno być, ale ludzie nie zdają sobie z tego sprawy. To jest jeden z największych błędów fotograficznych, jakie można popełnić.

Chaotyczny fotograf

Skupiając się na modelu nie zauważyć, że w jego najbliższym otoczeniu panuje chaos i bałagan. Drugi plan także jest ważny, ponieważ jeśli w tle panuje chaos, to nikt nie zwróci uwagi na pierwszy plan. Na pewno znajomi zauważą, że ktoś nieproszony znalazł się w kadrze lub nagle na głowie wyrosło drzewo. Zanim zrobisz zdjęcie, powinieneś się zastanowić nad kompozycją. Zrobiłeś zdjęcie i nie przyciąga ono wzroku? Powinieneś się zastanowić nad tym, jakie elementy na zdjęciu skupią uwagę, a które wręcz przeciwnie. Na zdjęciu nie powinno się dziać za dużo, ponieważ to psuje całą kompozycję. Zastanów się, czy perspektywa zdjęcia jest prawidłowa. Nikt nie lubi zdjęć „z góry”, ponieważ zaburza ono proporcje.

Fotograf specjalista

Uwielbiasz astronomię i robisz zdjęcia z ręki? To jeden z największych błędów, jakie możesz popełnić. Na zdjęciu powstają szumy, a samo zdjęcie jest kiepskiej jakości. Warto zapamiętać, że im większe ISO, tym gorsza jakość zdjęcia. Zastanów się, czy Twój aparat dobrze prezentuje Księżyc w aż takim przybliżeniu. Zdjęcie może się przez to rozmazywać. Ważne jest także stosowanie statywu, ponieważ ręka może nam zadrżeć i cała zamysł uwiecznienia Księżyca skończy się na niczym. Warto przeanalizować warunki pogodowe i czy siła wiatru tego wieczoru nie będzie przeszkadzała w jego uwiecznieniu. Warto też pomyśleć o odpowiednich filtrach. Księżyc w tej kompozycji na pewno będzie idealnie się prezentował na zdjęciu.

Niecierpliwy fotograf

Zrobienie idealnego zdjęcia zajmuje trochę czasu. Cyknięcie jednego zdjęcia może nie wystarczyć. Trzeba zaczekać na odpowiedni moment, a dopiero wtedy zrobić zdjęcie. Cierpliwość to jedna z najważniejszych cech dobrego fotografa. Nie przesadzaj z obrabianiem zdjęć, bo mogą się wydać nieco sztuczne. Bardzo szybko można przesadzić obróbką, mimomimo że zdjęcie nam się podoba. Jeśli jesteś niecierpliwy, to powinieneś to zmienić.

Jeśli Twoje zachowania zostały opisane w tym wpisie, to koniecznie musisz to zmienić! Zapisz się na kurs fotograficzny, który przeszkoli Cię pod kątem robienia profesjonalnych zdjęć. Nie ma lepszego sposobu spędzenia czasu wolnego jak rozwój swoich umiejętności. Na pewno sobie za to podziękujesz.