Pomysły – kolorowe poświaty na zdjęciach

Szukasz pomysłu na ciekawy efekt na zdjęciu? Jednym z nich jest uzyskanie kolorowej poświaty na zdjęciach bez przeróbki graficznej. Uzyskanie kolorowej poświaty na pewno sprawi, że zdjęcie będzie niepowtarzalne i oryginalne. Jak tego dokonać? Dowiesz się tego w dzisiejszym wpisie.

Jak osiągnąć efekt DIY?

Na pewno masz pod ręką folie, a jeśli nie to można takie kolorowe folie wziąć z odzysku. Ważne, aby były kolorowe. Folia kuchenna nie da nam takiego spektakularnego efektu. Folie należy przyłożyć do obiektywu, aby otrzymać poświatę. Taką poświatę można uzyskać w wielu kolorach, zależy to od koloru przykładanej folii. O ile z jednym kolorem będzie w miarę łatwo, tak w przypadku wielu kolorów może być problem, aby nie zasłaniały głównego kadru. Co zatem robić? Można umieścić je na nakładce własnej roboty. Wystarczy z tekturki wyciąć prostokąt, odrysować obiektyw i wyciąć odrysowany obszar. Po bokach umieszczamy kolorowe folie. Taką folię można przykleić lub przymocować gumką recepturką. Takie mocowanie będzie na pewno odporne na wiatr. Tekturka zdecydowanie ułatwi sprawę, przez co zdjęcia wyjdą z dwukolorową poświatą.

Zamglenie z wykorzystaniem rajstopy

Kolorowa poświata to za mało? Można wykorzystać efektu zamglenia cienkie rajstopy. Dzięki temu na zdjęcie zostanie nałożony efekt zamglenia uzyskany w sposób naturalny, bez interwencji programu graficznego. Wystarczy naciągnąć kawałek rajstopy na obiektyw, następnie nałożyć gumkę recepturkę wokół obiektywu, która naciągnie rajstopy. W ten sposób nasz wynalazek jest już gotowy i możemy przeprowadzić testy, czy zamglenie jest wystarczające. W prosty sposób uzyskaliśmy zamglenie zdjęcia. Aby efekt był zadowalający, to powinniśmy użyć rajstop w kolorze cielistym. Ciemne rajstopy mogą sprawić, że efekt zamglenia będzie bardziej intensywny, co przełoży się na uzyskanie ciemniejszego zdjęcia. Natomiast jak będzie wyglądało połączenie jednego i drugiego? O tym sam musisz się już przekonać, czy efekt będzie zadowalający, przy niepotrzebnie przyćmiewał obraz.

Kolorowa poświata w Photoshopie

Kolorowe poświaty można także dodawać w programie Photoshop. Wybranie odpowiedniej opcji w programie to tylko chwila, ale uzyskanie odpowiedniego efektu zajmuje trochę czasu, podobnie jak przy wykorzystaniu naturalnych rekwizytów. Upewnij się, że Twoje zdjęcie jest dobrej jakości, bo praca nad zdjęciem słabej jakości ten efekt może dodatkowo jeszcze pogorszyć. Istnieje też wiele aplikacji, które posiadają specjalne narzędzia do uzyskania kolorowej poświaty. Filtry w dzisiejszych czasach stały się na tyle pospolite, że komputerowe zmienianie zdjęcia zajmuje tylko kilka chwil. Na pewno znajdzie się kreatywny fotograf, który będzie szukał sposobu na uzyskanie zdjęcia z ciekawym efektem za pomocą tego, co ma pod ręką. Uzyskane fotografie na pewno będą się wyróżniać spośród tych, które widzimy na portal-ach społecznościowych.

Skąd czerpać inspiracje?

Inspiracje można czerpać z blog-ów dla fotografów. Niektórzy z nich dzielą się swoimi pomysłami na zdjęcia, niekonieczne te poddane obróbce graficznej. Jak można zauważyć, nawet kolorowa folia daje już ciekawy efekt nałożony na zdjęcie. Być może nawet znasz fotografa, który wykorzystuje oryginalne metody, aby uzyskać kreatywne zdjęcie? Zapytaj go o radę. Być może zainspirujesz się do robienia zdjęć z wykorzystaniem niekonwencjonalnych metod. Warto pamiętać, że kiedyś nie było programów graficznych, a wszystkie metody były uzyskiwane naturalnie.

Ciężko jest zrobić dobre zdjęcie. Jeszcze trudniej jest zrobić zdjęcie, które przyciągnie uwagę. Czasami poddajemy się zbyt wcześnie i przerabiamy nasze zdjęcia za pomocą zewnętrznych aplikacji. Wystarczy się rozejrzeć dookoła i zastanowić się, czy któryś z przedmiotów znajdujących w naszym domu, może przysłużyć się zrobieniu zdjęcia z kolorową poświatą. Czasami nie trzeba wiele, aby zdjęcie było kreatywne.