#Fotografia

Ile może kosztować statyczny krajobraz?

Zdjęcia to piękne pamiątki. Na fotografii można uwiecznić piękne chwile z rodziną i przyjaciółmi, wspaniałe widoki, czy potraktować to jako niezwykłą zabawę. Jednak wiele osób traktuje fotografię poważnie i tworzy za pomocą aparatu niezwykłą sztukę. Sztukę wartą milionów dolarów, jak najdroższe zdjęcie na świecie.

Potwierdzone najdroższe zdjęcie na świecie

Andreas Gursky to znany niemiecki artysta wizualny. Wśród zdjęć jego autorstwa znajduje się kilka perełek, a raczej diamentów, w postaci jednych z najdroższych zdjęć na świecie. Wszystko dzięki niezwykłemu zastosowaniu perspektywy i kolorowej konstrukcji. Jednak co kiedy fotograf zdecyduje się na minimalizm?

“Rhein II” to najdroższe zdjęcie przez niego wykonane. W 1996 roku artysta wykonał pierwsze zdjęcie nad rzeką Ren w okolicy Dusseldorfu. W 1999 zaprezentował tak zwane “Rhein II” czyli kolejne podejście do rzeki.

Zdjęcie znane jako najdroższe na świecie wyróżnia się niesamowitą statecznością i spokojem. Przedstawia ono przepływająco poziomo rzekę, zamkniętą pomiędzy dwoma zielonymi polami. Górna część zdjęcia to zachmurzone niebo, niemal w jednorodne. Przez jeden z pasów zieleni ciągnie się “kreska” utworzona przez ścieżkę rowerową lub chodnik.
Całościowo wygląda to na krajobraz złożony z pasów szaro-błękitnych – chodnik, rzeka, niebo – i zielonych – trawa.

Najciekawsze w zdjęciu jest zaś to, że taki obraz w rzeczywistości nie istnieje. Artysta by stworzyć ten krajobraz użył postprodukcji i fotomontażu – starannie usunął wszystkie elementy jak ludzie, psy i budynek fabryki. Jak to później skomentował, były to elementy “wprowadzające niepokój”.

Zdjęcie ma wymiany 190X360, a jego odbitka kosztuje ponad 4 miliony dolarów amerykańskich.

Czyżby nowy rekordzista? Najświeższe informacje

Nie ma oficjalnego potwierdzenia, jednak jest w obiegu informacja o zdjęciu “Phantom” Petera Lika. Na zdjęciu uwieczniony jest przesmyk światła w Kanonie Antylopy w Arizonie. Czarno-białe zdjęcie bogate w szczegóły miało zostać nowym rekordzistą pod kątem ceny.
Nieoficjalnie wiadomo, że odbitka została sprzedana anonimowemu kolekcjonerowi za 6 i pół miliona dolarów amerykańskich. Nie ma jednak potwierdzenia czy do transakcji doszło i czy była to cena końcowa.

Ile może kosztować statyczny krajobraz?

Blog i zdjęcia.