Wybór lustrzanki cyfrowej.

Jaką lustrzankę wybrać?

Technologia obecnie jest w fasie rozwoju przez co większość osób ma aparat przy sobie, zazwyczaj w telefonach. Jednak w życiu każdego człowieka, którego interesuje fotografia przychodzi moment na kupo lustrzanki .

Lustrzanka- czym jest?

Jednak, żeby wybrać idealna lustrzankę musimy najpierw zrozumieć czym ona jest. Lustrzanka to aparat z wymiennym obiektywem. Ten element jest najważniejszy, wyróżnia on aparat od zwykłych smartfonów. Kupując taki aparat możemy dokręcać dowolne obiektywy- czy chcemy mieć szeroki kadr czy duże zbliżenie.
Jeszcze długo po zakupie aparatu możemy zakupywać różne obiektywy w zależności od naszych potrzeb i efektu jaki chcemy uzyskać. Należy jednak szczególnie pamiętać o systemie mocowania- każdy producent ma swój a informacje o nim zawsze można znaleźć w specyfikacji.

Na co warto zwrócić uwagę?

Podczas zakupu lustrzanki watro zwrócić uwagę na matrycę- czyli serce aparatu warto wiedzieć co jest w środku. Matryca ma największy wpływ na jakość zdjęć i na to, że nasza fotografia wygląda profesjonalnie. Im większa matryca tym lepiej. Większa matryca gwarantuje nam lepszą jakość zdjęć w słabym świetle, oprócz tego matryca zapewnia większą szczegółowość zdjęć i daje ogromne szanse na uzyskanie wyższej rozdzielczości.
Megapiksele odpowiadają za rozdzielczość zdjęcia. Jednak czy rozdzielczość jest równa jakości? Absolutnie nie. Rozdzielczość mówi nam w jakim formacie moglibyśmy wydrukować dane zdjęcie, ewentualnie, jak bardzo możemy wykadrować, by nadal było ostre na dużym ekranie. W większość większa liczba megapikseli niż 24 Mpix na nic nam się nie przyda.
Autofocus to system automatycznego ustawiania ostrości. Pełni on bardzo ważna rolę, gdyż odpowiada za to czy zdjęcie będą odpowiedni wyostrzone. Przy wyborze lustrzanki warto zwrócić na to uwagę, ponieważ dobry autofocus posiada dużą liczbę punktów ostrości, które są rozmieszczone po jak największej powierzchni kadru. Technologia pozwala nam zdobyć coraz bardziej szczegółowe informacje na temat danego modelu, z czym trzeba się zapoznać przed każdym zakupem.
Jest kilka funkcji dodatkowych, które ułatwia nam korzystanie z lustrzanek, dzięki czemu nasza fotografia będzie jeszcze lepsza. Do takich ulepszeń należy, na przykład, dotykowy ekran. Pozwoli nam on na poruszanie się po menu bez użycia przycisków oraz na dokładne wybranie jednego punktu, który w szczególności na interesuje i powinien być najostrzejszy na zdjęciu i najbardziej widoczny i rzucający się w oczy na tle otoczenia.

Ile kosztuje dobra lustrzanka?

Dobra lustrzanka w najtańszej wersji- bez obiektywu, kosztuje już od 1600zł. Bardziej zaawansowane modele do wyboru z jednym lub dwoma obiektywami zaczynają się od przedziału cenowego 3000zł.tanich lustrzanek jest na rynku coraz mniej przez co coraz trudniej je znaleźć, jednak na dobry początek naszej kariery z fotografowaniem powinniśmy się troszkę namęczyć, żeby później móc sobie pozwolić na leszy sprzęt już z jakąś wiedza na ten temat.

Podsumowanie.

Przy zakupie dobrej lustrzanki nawet dla osób poczatkujących ważne jest kilka ważnych kwestii, powyższy artykuł może ułatwić wielu osobom wybór lustrzanek. Przedstawione wyżej kwestie to rzeczy, na które szczególnie warto zwrócić uwagę podczas zakupu, jednak zawsze najlepiej jest się zapoznać z parametrami jakie posiada aparat jakiego szukamy i czy posiada to co jest dla nas najważniejsze.