Jak zrobić dobry portret?

Trudno zrobić dobre zdjęcie portretowe. Wymaga to między innymi olbrzymiej wiedzy technicznej, ale także umiejętności pracy z ludźmi, w tym z modelami. Jak zrobić dobre zdjęcie portretowe? W dzisiejszym wpisie znajdzie się kilka wskazówek.

Wypełnienie kadru i oświetlenie

Pierwszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę to wypełnienie kadru. Początkujący fotograf zostawia dużo miejsca nad głową modela, co niekoniecznie jest dobrym pomysłem. Jeśli chodzi o modela, to nie musi on patrzeć centralnie w obiektyw. Wystarczy, jeśli tęczówka będzie dobrze widoczna. Kiedy sprawa modela jest już jasna, to należy się skupić na odpowiednim świetle. Zbyt mała ilość światła sprawi, że zdjęcie wyjdzie zbyt ciemno. Warto pamiętać, że oświetlenie to nie tylko lampy w studiu, ale blendy czy oświetlenie słoneczne. Właściwy dobór światła jest kluczową kwestią dla portretu. Złe światło potrafi zrobić z portretu naprawdę koszmarne zdjęcie, o którym będziemy chcieli jak najszybciej zapomnieć. Kilka źle wykonanych portretów może od nas odstraszyć klientów, a tego na pewno nie chcemy. Zanim zaczniesz oferować portrety, to przećwicz je na swoich znajomych. Jak powszechnie wiadomo, trening czyni mistrza.

Utrwal wszystkie momenty

Aby nie przegapić interesującego nas ujęcia, to powinniśmy używać trybu ciągłego. Praca w trybie seryjnym sprawi, że żadne moment nie umknie naszej uwadze. Nawet jeśli sesja Cię stresuje lub nie idzie po Twojej myśli, to nie daj tego odczuć osobie fotografowanej. Kiedy model się zestresuje, to ciężko będzie nad tym zapanować i ciężej będzie pracować w takiej atmosferze. Podczas sesji podepnij także duży monitor, aby na bieżąco podglądać interesujące nas ujęcia. Możesz poprosić modela o odgrywanie określonych ról. Dzięki temu model przybierze bardziej swobodną pozę i nie będzie już się stresował. Zapomni o stresującej go sytuacji i zdjęcia wypadną o wiele lepiej, niż zakładano. Robienie zdjęć pojedynczych skutkuje tym, że przegapimy jakiś ważny moment. Aby wykonać dobry portret, należy zrobić serię zdjęć i wybrać te najlepsze. Co się stanie, kiedy żadne ze zdjęć się nie uda? Wtedy należy zrobić następną serię zdjęć, aż do skutku. Jednak nie należy przeciągać czasu na zrobienie zdjęcia, ponieważ nikt nie lubi być trzymany godzinami w studiu tylko po to, aby zrobić lepsze zdjęcia, które nie wyszły.

Portret w domowym zaciszu – informacje

Najważniejszą rzeczą jest skupienie uwagi na portretowanej osobie. Powinno nam zależeć na tym, aby w stu procentach wydobyć z tego portretu same najlepsze rzeczy. Przy zastosowaniu małej wartości przesłony uzyskamy lekki efekt rozmytego tła, charakterystyczny efekt dla zdjęć portretowych. Ujęcie należy wykadrować w taki sposób, aby została wypełniona cała przestrzeń, nie zostawiając za dużo wolnego miejsca. Nie powinno także dojść do sytuacji, kiedy poprzez nieprawidłowo ustawiony kadr jest ucinany czubek głowy. Ostrość należy skupić na fotografowanej osobie, a nie na tle. Wybieraj neutralne tła. Kiedy wybierzesz tło, które będzie się bardziej wyróżniało niż model. Dlatego warto unikać jaskrawego tła lub pokryte brokatem. W ten sposób niepotrzebnie odciąga uwagę od pierwszego planu, a to właśnie na fotografowanej osobie powinniśmy się skupić. Taki zabieg powoduje, że w kadrze panuje bałagan.

Nie da się ukryć, wykonanie portretu nie jest wcale takie łatwe, jakby nam mogło się wydawać. Wystarczy nieodpowiednie ustawienie modela i nieodpowiednie światło, aby sprawić, że zdjęcie będzie wyglądało źle. Przestrzegając kilku zasad dobrego portretu, mamy pewność, że będzie on najwyższej jakości. Warto zadbać o odpowiednią relację z fotografowaną osobą. Dobrze przemyśl, gdzie ma zostać wykonana sesja fotograficzna. Inne miejsce będzie dobre na sesję ślubną, a inne na klasyczne zdjęcie portretowe. Przestrzegając kilku zasad małe prawdopodobieństwo, że portret się nie uda.