Gdzie szukać inspiracji na zdjęcia?

Cierpisz na brak pomysłów na zdjęcia? Wena jest czymś, co przyprawia o ból głowy każdego fotografa. Nie wiesz skąd brać inspiracje na zdjęcia? Wiele inspiracji można znaleźć nie tylko w internecie czy telewizji, ale w codziennych sytuacjach, podczas wycieczki z przyjaciółmi czy podczas popołudniowego spaceru. Oto kilka propozycji skąd brać inspiracje.

Poszukiwanie inspiracji w internecie

Najpopularniejszym źródłem informacji jest internet. Można znaleźć wiele inspiracji nie tylko na portalach internetowych typu Pinterest, ale także na Instagramie. Na Instagramie znajdziesz konta twórców, którzy z chęcią dzielą się swoimi pracami. Jeśli lubisz robić portrety lub zdjęcia plenerowe, to koniecznie zajrzyj na popularne portale, na których znajdziesz nie tylko fotografów, ale ludzi związanych z branżą reklamową. Kategoria zdjęć na tym portalu przewija się naprawdę mnóstwo fotografów, którzy pracują w branży modowej, komercyjnej, portretowej oraz fotografów, którzy wykonują akty. W tej ostatniej branży trudno opublikować portfolio na portalu Instagram ze względu na nałożone ograniczenia w funkcjonowaniu serwisu z powodu występującej nagości. Można też porozmawiać ze znajomymi, którzy zdają miejsca do inspiracji.

Reklamy i katalogi

Może nie zdajesz sobie z tego sprawy, ale reklamy też mogą być ciekawą inspiracją do zaplanowania pomysłowej sesji zdjęciowej. Nie skupiaj się na treści reklam, ale aranżacji. Dziś nietrudno natrafić na reklamę w telewizji, więc poświęć kilka, a nawet kilkanaście minut na blok reklamowy, który będzie się przewijał pomiędzy serialami. Innym źródłem inspiracji mogą być filmy, ale lepiej go obejrzeć w kinie lub na DVD, niż w telewizji. Nie śledź filmu pod kątem fabuły, ale oświetlenia, w tym tonacji kolorystycznej czy gry świateł. Oglądaj filmy świadomie i wyłapuj ciekawe efekty. Najciekawsze pomysły może zanotować, więc przygotuj kartkę i długopis. Zapisuj wszystko, co Cię zainspirowało do stworzenia ciekawego zdjęcia. Kto wie, może to odblokuje Twoją inspirację?

Nie ma lepszej inspiracji niż życie

Kiedy brakuje Ci inspiracji do stworzenia ciekawego zdjęcia, wybierz się na spacer do miasta. W natłoku kolorowych świateł i ludzi spieszących się do domu, na pewno znajdzie się coś ciekawego. Urocza para staruszków odpoczywająca na ławce? A może pokazy na deskorolce? W centrum miasta zawsze się coś dzieje. Może załapiesz się na imprezę plenerową? Fotografowanie polega na ciągłej inspiracji. Czasami wystarczy mieć oczy szeroko otwarte, trochę szczęścia i koniecznie aparat w torbie. Kiedy zobaczysz coś interesującego, to na pewno połączysz to z fotografią. Możesz też poprosić grupkę nieznajomych o zapozowanie. Spójrz na ptaki i otaczający je świat. To może być wielkim krokiem do inspiracji.

Co dalej?

Skoro poznałeś już kilka sposobów jak siebie zainspirować do zrobienia dobrego zdjęcia, to nie pozostało nic innego jak iść i po prostu robić zdjęcia. Teraz na pewno będziesz patrzeć w sposób bardziej świadomy na otaczający Cię świat. Chociaż wyda Ci się głupim pomysłem zapisywanie wszystkiego, to prędzej czy później może Ci się to przydać. Jeśli nie zapiszesz swojego genialnego pomysłu, to możesz po prostu o nim zapomnieć i cała wizja przepadnie. Pamiętaj o tym, żeby dobrze zaplanować sesję. Może staniesz się jej częścią? Nie ograniczaj się do dzieła!

Szukanie inspiracji fotograficznej nie jest takie trudne, jak może się wydawać. Chociaż na początku nie będziesz miał dużo pomysłów, to nie zniechęcaj się. Wielcy twórcy od czasu do czasu mają blokadę twórczą. To nie przesądza o tym, czy jesteś dobrym, czy złym fotografem. Wyobraź sobie, jak funkcjonowałby świat, kiedy każdy człowiek miałby bardzo duże pokłady kreatywności. Praktycznie każdy robiłby dobre zdjęcia tak czy inaczej. Nie rozwodząc się z tym za długo, weź aparat w dłoń i szukaj inspiracji. Czasami czają się tuż za rogiem.